देउता रिसाउँछन भन्ने भ्रमले झाँगिएको छुई प्रथा

  ।   ८ भाद्र २०७८, मंगलवार २२:०१

लक्ष्मी न्यौपाने,

महिनावारी (छुइ) हुनु न पाप हो, नत अभिसाभ हो । यो त नियमित प्रक्रिया हो । यो फल लाग्नका लागि फुलेको फुल हो । यो न कसैले बनाइदिएको हो । न त कसैले रोकिदिन नै सक्छ । महिला भएर जन्मेपछि नभै नहुने प्रक्रिया हो, छुई(महिनावारी) । यसलाई सुदुरपश्चिम क्षेत्रमा छाउपडी प्रथा भनिन्छ । कर्णालीमा छुई प्रथा ।
तर यहाँ महिनावारी हुनुलाई विभेदको नजरले हेरिन्छ । त्यो समयमा अलग्गै राखिन्छ । न उनीहरुलाई सुरक्षित बस्न दिइन्छ । नत राम्रो र मिठो खाना दिइन्छ । गोठमा गाइबस्तु संगै सुताइन्छ । सुख्खा रोटी दिएर गुजारा चलाइन्छ । यो भन्दा विभेदको उदाहरण अरु के हुन सक्छ ?
पहिलो चोटी छुई भएको समयमा त छोरीको मुल लुकाउने चलन छ । यो समयमा छोरीको मुख हेरे अनर्थ हुने परम्परागत मान्यताले जरागाडेर बसेको छ । पहिले गोठमै लुकाउने चलन थियो । अहिले अलग्गै कोठामा राख्ने गरिन्छ । पहिलो पटकको छुईलाई फुल फुलेको भनिन्छ । पहिलो पटक छुई हुँदा आमाबुवा आफन्तको हेर्न पाइदैन । पहिलो पटक छुई हुँदा छोरीलाई गाह्रो हुने र लाज मानेका कारण लुकेर बसाल्ने गरिएको पाकापुस्ता बताउँछन ।
छुई भएको बेला घरमा बस्दा देवता रिसाउँछन । घरमा अशुभ हुन्छ भन्ने विश्वास अहिले पनि कायमै छ । जब सम्म यो भ्रम हट्दैन तब सम्म कुरीतिको रुपमा रहेको छुई प्रथा निर्मुल गर्न सक्दैन । अहिलेको प्राथमिकता भनेको सबैको मगजमा बसेको छुई हुँदा घरमा बसे अनर्थ हुन्छ भन्ने भ्रमको चिरफार गर्नु नै हो । महिनावारी (छुई) संसारभरि निश्चित उमेर समूहका सबै महिलाहरुमा हुने शारीरिक तथा जैविक प्रक्रिया हो । यसो भएपनि यसप्रति बनाइने दृष्टिकोण, मूल्य, मान्यता, बुझाइ र गरिने व्यवहार विभिन्न देश, समाज संस्कृति अनुसार फरक फरक भएको पाइन्छ । छुई हुँदा महिलाको यौनाङ्गबाट करिब ४ दिनसम्म रक्तस्राव हुन्छ । यो प्रक्रिया किशोरावस्था (करिब ११–१५ वर्ष) बाट सुरु भई करिब ४२ वर्षसम्म रोकिन्छ । यसरी रक्तश्राव हुनुलाई रजस्वला हुनु भनिन्छ ।
महिनावारी १ महिनामा १ पटक गरेर १ बर्षमा करिब १३ पटक हुन्छ । एकजना महिला आफ्नो जीवनकालको करिव ३० वर्ष अवधिसम्म छाउ हुन्छिन् । यो समय महिलाको सबैभन्दा सक्रिय जीवन अवधि पनि हो । महिलाले मासिक धर्म करिब ७ दिनसम्म बेहार्नुपर्छ । तीस वर्षको अवधिमा एक जना महिला करिब ३ सय ९० पटक महिनावारी हुन्छिन् । यसरी महिनावारी हुँदा एक महिलाले २ हजार ७ सय ३० दिन वा झण्डै आठ वर्ष आफ्नो जीवनकालमा छुई हुन्छिन । प्राचीनकालदेखि नै चलिआएको छुई अझै पनि ज्वलन्त छ ।
प्रायः हिन्दु धर्मका धेरै समुदायहरूमा छुई प्रथा मान्ने गरिन्छ । तर तिनका सीमाहरूमा भने ब्यापक विभिन्नता पाइन्छ । रजस्वला तथा सुत्केरी भएका बेला छुइछाइ गर्न नहुने, यसो गरे देवता रिसाउने र पाप लाग्ने आदि धार्मिक अन्धविश्वास रहदै आएको छ । धार्मिक भाषामा छुईलाई मासिक धर्म भनिन्छ । कर्णाली अञ्चल लगायत मुलुकका दुई दर्जन भन्दा बढि ग्रामीण जिल्लाहरुमा यो छुई प्रथाले जरा गाडेर बसेको छ ।
मध्यपश्चिम तथा सुदुरपश्चिममा छाउपडी प्रथा झनै कडा रुपमा देखिन्छ । महिलाहरूले रजस्वला र सुत्केरी भएका बेला घरका कुनैपनि सरसामान छुनु हुँदैन भन्ने अन्धविश्वास कायम छ । यो समयमा सुत्केरी वा रजस्वला भएकी नारीलाई घरभन्दा केहिपर बनाइएको झुपडीमा बस्न लगाइन्छ । त्यसलाई छाउगोठ भनिन्छ । कतैकतै त ’छई कुडी’ भनिन्छ । छुई र महिला सुत्केरी भएको बेला उनीहरूलाई कसैले छुन नहुने र घर परिवारदेखि अलग्गीएर बस्नुपर्ने परम्परा हो ।
सुत्केरी भएको २२ दिनसम्म र महिनावारी भएको नौ दिनसम्म घरदेखि टाढाको छाप्रोमा बस्नुपर्ने हुन्छ । छाउपडी बस्ने महिलाले दही, दूध खाएमा र घर तथा भाँडाकुडा छोएमा देउता रिसाउँछन् भन्ने जस्तो अन्धविश्वास रहेको छ । सुत्केरी तथा रजश्वला भएकी नारीलाई झन सफा राख्नुपर्ने तथा प्रशस्त पोषिलो आहार खुवाई आराम गराउनु पर्ने अवस्थामा शिक्षित, सम्पन्न र सभ्य भनिने घरका छोरी, बुहारी समेत रजस्वला हुँदा घरका गाई, भैँसीको दूध खाँदैनन् । यस्तो बेलामा घरमा पालेको गाई, भैँसीको दूध खाए तिनले दूध दिन छोड्छन् भन्ने अन्धविश्वास छ ।
जुम्लामा हरेक स्थानीय तहमा छुईगोठ मुक्त अभियान चलाइएको छ । त्यो अभियान न प्रभावकारी बनेको छ । नत यो अभियानले गोठ देखि घर सम्म ल्याउन सकेको छ । छुइ प्रथाको नाममा करोडौँ रकम खर्च हुन्छ । यहाँ सरकारी तथा गैरसरकारी निकायले छुईप्रथा विरुद्धको अभियानमा बजेट खर्च गर्छन । उपलब्धि शुन्य देखिन्छ ।
पछिल्लो समयमा सुत्केरीलाई घरभित्र राख्ने गरिएको त छ । आवश्यक पर्ने पोषिलो खाना खुवाउने चलन छैन । छुई भएको समयमा रगत बगेर स्वास्थ्य निकै कमजोर भइसक्छ । यो बेला पोषिलो खाना खानु पर्ने हो । बढि भन्दा बढि आराम गर्नु पर्ने हो । सरसफाईलाई बढि जोड दिनु पर्ने हो । घरायसी काम कम गर्नु पर्ने हो । यो समयमा यहाँका महिलाले झन ठुलो भारी बोक्छ । जसले गर्दा यहाँका महिलाले पाठ्यघरको क्यान्सरको सामानमा गरिराख्नु परिरहेको छ । कतिले त छाउगोठमै बलात्कृत हुनु परेको छ । किरा, फटयांग्रा र सर्पको टोकाइबाट मृत्युबरण गर्नु परेको छ ।
यो कठिन परिस्थितीमा सबै मिलेर बर्षौ देखि जरा गाडेर बसेको छुई प्रथा प्रथा निर्मुल गर्न जुटौँ । हरेक बस्ती छुईगोठ मुक्त बनाउने अभियानमा अग्रसर हौ । अनि मात्र छुइप्रथाका नाममा महिला माथि हुने सबै प्रकारका हिंसा अन्त्य भएको ठहरीनेछ ।

Next Post

टमाटर खेतीले रोकेको कालापहाड यात्रा

८ भाद्र २०७८, मंगलवार २२:०१
जुम्ला तिला गाउँपालिका २ का मानबहादुर बोहोराको एक दशक अघिसम्म कालापहाड यात्रा निरन्तर चल्थ्यो। उनी घरपरिवारको रोजीरोटी र छोराछोरीको पठनपाठन खर्चको लागि कालापहाड नगई हुन्थेन। उनको आयआर्जनको एकमात्र विकल्प थियो, कालापहाड। कालापहाडबाट कमाएर ल्याएको रकमले परिवारको लुगो फेर्थे। तर पछिल्लो समयमा उनलाई कालापहाड जानु परेको छैन। उनी आफ्नै बारीमा उत्पादन […]