कर्णाली प्रतिष्ठानमा डाइलासिस सेवा सुरु

  ।   ३० श्रावण २०८०, मंगलवार १६:२८

जुम्ला ।
कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान शिक्षण अस्पताल जुम्लामा पहिलोपटक डाइलासिस सेवा सुरु भएको छ । मृगौला रोगीहरुलाई केन्द्रीत गर्दै डाइलासिस सेवा सुरु गरिएको हो । अस्पताल निर्देशक डा. पुजन रोकायाका अनुसार मेसिन जडान भइसकेर सेवा सुरु भइसकेको छ ।
जब मृगौला रोगीहरुको मृगौलाले काम गर्दैन् । शरीरका फोहोर चिजहरु फालिरहेको हुदैन् । उति नै बेला मृगौलाले गर्ने काम मेसिनले गरिरहेको हुन्छ । निर्देशक रोकायाले भने,’त्यही सेवा दिने हेतुले सुरु भएको डाइलासिस सेवाले कर्णालीका मृगौला रोगीहरुको लागि निकै राहत प्रदान गर्ने अपेक्षा गरिएको छ ।
उनले डाइलासिस सेवा लिनको लागि मृगौला रोगीहरुलाई आव्हान समेत गरे । मृगौला बिरामीहरु आउनुहोस । हामी सेवा दिन तयार भइसकेका छौं । उनले भने,‘यो सेवाले कर्णालीबासीको लाखौं रुपैयॉ जोगाउने छ । ’
डाइलासिस सेवा प्रदान गर्न विशिष्टकृत सेवा पढेको जनशक्ति छैन् । तर कर्णाली प्रतिष्ठानको जनशक्तिको भरपुर प्रयोग गरेर सेवा दिइनेछ । जसका लागि एक नर्सिङ अफिसर र दूई जना स्टाफ नर्सलाई तालिम दिइएर खटाइएको छ । उनीहरुले चिकित्सकहरुको निगरानीमा सेवा दिनेछन् ।
निर्देशक रोकायाले भने,‘जुम्लामा मृगौला पिडितहरुको तथ्यांक राखिएको छैन । तर बिरामीहरु आइरहेका हुन्छन् । यो सेवाले मृगौला पिडितहरुको तथ्यांक राख्न सहज हुनेछ । ’ यो सेवा अस्पतालले निशुल्क रुपमा प्रदान गर्ने भएपनि आउजाउ गर्न र डेरा लिएर बस्नुपर्दा मृगौला रोगीहरु निकै महंगोमा सेवा लिइरहेका देखिन्छन् । यसअघि सुर्खेत,नेपालगञ्ज र काठमाण्डौंका सुविधा सम्पन्न अस्पताल सम्म पुगेर मृगौला रोगीहरुले डाइलासिस सेवा लिइरहेका थिए । उनीहरुले अब घरपायक सेवा पाउने भए । यो खुसीको कुरा हो,निर्देशक रोकायाले भने ।
सरकारले कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान शिक्षण अस्पताल जुम्लालाई ६ वटा मेसिन दिइएको छ । जसमा २ मेसिन मात्र प्रयोगमा ल्याइएको छ । बिरामीको चाप अनुसार मेसिनहरु जडान गरेर सञ्चालनमा ल्याइने अस्पतालले जनाएको छ ।
हाल कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान शिक्षण अस्पताल जुम्लाले सिटी स्क्यान,एक्सरे,डाइलासेस,हाडजोर्नी,नसारोग,बालरोग,स्त्रीरोग,नाक,कान,घॉटी र छाला रोग सम्बन्धिको सेवा दिइरहेको छ ।
कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका रजिष्टार नृपेन्द्र महतले डाइलासिस सेवा मृगौलाका बिरामीहरुका लागि सुखद सन्देश भएको प्रतिक्रिया दिएका छन । उनले मृगौलाका रोगी डाइलाइसिस गर्न काठमाडौ, सुर्खेत नेपालगंज जान पर्ने बाध्यता अन्त्य हुने बताए । उनले सामाजिक सञ्जाल फेसवुकमा डाइलासिस सेवाको भरपुर प्रयोग गर्न मृगौला रोगीहरुलाई अपिल गर्दै अब मृगौला रोगीहरु कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा आउन निम्तो दिएका छन ।
उनले भने,‘कुनै बेला सिटामोलको टाटो नपाएर छटपटिरहेको कर्णालीमा अहिले मृगौला रोगीहरुको उपचार गर्ने सम्म पुग्नु चानचुने कुरो होइन् । जति सक्दो छिटो सेवा लिन आग्रह गरिएको छ । ’

Next Post

बगाएर बालुवा निकाल्न गएकी किशोरीको मृत्यु

३० श्रावण २०८०, मंगलवार १६:२८
जुम्लाको कनकासुन्दरी गाउँपालिका- ६ मा बालुवा निकाल्न गएकी एक किशोरीलाई नदीले बगाउँदा मृत्यु भएको छ। मृत्यु हुनेमा कनकासुन्दरी-६ दाँतेओखर गाउँकी १७ वर्षकी मैना सार्की रहेको स्थानीय कर वर्डले बताए। उनका अनुसार मृतक किशोरी हिमा नदीको लौडीसेन भन्ने ठाउँमा बालुवा निकालिरहेकी थिइन्। त्यहिबेला नदीका छालले उनलाई बगाएको थियो। नदीले लौडीसेबाट ३ […]